Jubilejná odpustová slávnosť 2015

Drahí naši fyzickí i duchovní pútnici, všetci ľudia dobrej vôle ….

zatiaľ ponúkame aspoň túto fotogalériu zo včerajšej slávnosti, avšak ešte sa môžete tešiť na iný „balík“ profesionálnych fotiek. Ale nateraz aspoň malá útecha pre vašu nedočkavosť: FOTKY (klik)

15. september 2015 bol pre mnohých obyčajným dňom, dňom pracovného pokoja, dňom ktorý má 24 hodín, ako každý iný deň, ale keďže naše Slovensko si práve v tento deň uctieva svoju patrónku, iste bolo mnoho miest v celej krajine, kde sa konali pobožnosti, sv. omše na oslavu Sedembolestnej Panny Márie.

Pre nás všetkých na Galambe a mnohých ďalších, ktorí práve v tento deň prišli na našu odpustovú slávnosť to bol deň s veľkým „D“.  S týmto dňom sa spája viacero historických míľnikov. V prvom rade je potrebné spomenúť, že je tomu 10. rokov od prvej sv. omši pri kríži. Kto by bol vtedy čo i len tušil, že po desiatich rokoch tu na Galambe bude slúžiť slávnostnú sv. omšu sám diecézny biskup, ba čo viac, ktorá zároveň bude i požehnávať Pustovňu sv. Antona Paduánskehe a nový zvon? Vtedy nikomu z prítomných sa takéto niečo ani len nesnívalo.

A ako sme prežiili jubilejnú slávnosť? Iste je treba povedať, že ako organizátori sme trošku pociťovali nápor, ale všetko sa to dalo zvládnuť. Pretože našim cieľom bolo, aby sa všetci, ktorí k nám smerujú a ktorí sa rozhodli prísť na púť na Galambu cítili dobre. Do samotných príprav sa zapojilo mnoho ľudí, dobrovoľníkov, ktorí ako už bolo spomínané niekoľko dní pred slávnosťou vydávali so seba maximum. Samozrejme takéto podujatie by sa nezaobišlo bez občerstvenia, preto veľmi ďakujeme partiám, ktoré nám pomohli po tejto stránke. Boli to dve kuchárske partia z Čakanovie, ktoré prišiel podporiť aj sám starosta, jedna partia bola z Fiľakova, ktoré nás ani tento rok nesklamali svojou účasťou a jedlom, ktoré pripravili. Poslednú partiu tvorili Prešovčania. Ich pečené klobásky mali nesmierny úspech. K občerstveniu patrili aj koláče, za čo ďakujem mnohým dobrým a ochotným ženičkám, že neváhali a našli čas takto nám pomôcť. Aj takúto formu pomoci si veľmi vážime. Samozrejme veľmi chcená bola aj káva a voda, preto bolo potrebné pokryť aj takýto servis. Ani chlapci od techniky, ktorí nás už dlhé roky sprevádzajú touto slávnosťou nás nesklamali a technika fungovala na 100%. Moderátorsky celý program sprevádzala Miladka Bolyošová, ktorá sa prihovárala k veriacim. Jubilejný program obohatila speváčka mariánskch piesní z východné Slovenska pani Hanka Servická. Jej nádherný spev sa rozliehal celou dolinou. Litugriu sv. omše doprevádzal organista pán Fajčík z Lipovian. Nesmieme vynechať ani partiu našich priateľov, ktorí boli v stánkoch, kde ste mohli vidieť všelijaké naše výrobky z levandule. V neposlednom rade, keďže to bolo jubilejná odpustová slávnosť s biskupom, tomu prináležala aj dôstojná výzdoba. Tejto úlohy sa opäť, tak ako po mnohé roky ujala kvetinárka Vlastička. Veľkú zásluhu na kvetinovej výzdobe má aj pani Evka z Prešova. 

Veľká vďaka patrí aj tým, ktorí nám zapožičali stany, stoly, stoličky, lavičky či stánky, bez nich by to nešlo.

Za celou organizáciou sa skrýva množnostvo drobnej práce a množstvo bohuznámych ľudí. Takmer celú organizáciu mala tak ako po iné roky pod palcom Anička Gášparová, teda vďaka nej všetko „klapalo“. Nezanedbateľnou pomocou nám boli mladí dobrovoľníci od brata Filipa z Prešova i Bratislavy. Boli ochotní pomôcť v čomkoľvek. A mladí z Prešova neboli jediní. Prišlo mnoho ľudí – pútnikov, aby zažili atmosféru a pokoj Galamby, o ktorom im brat Filip tak mnoho rozpráva. Čo sa týka účasti na tejto jubilejnej slávnosti, hovoríme o rekordnej účasti, kedy počet prítomných odhadujeme na viac ako 800.

Na záver patrí všetkým, ktorí sa akokoľvek zapojili do príprav i samotnej slávnosti patrí úprimné poďakovanie. Netrápte sa nad tým, že možno vaše meno nie je tu napísané, ale vedzte že my o tom vieme, ale ani to nie je to najdôležitejšie, vie o tom a hlavne o vás všetkých ten Najvyšší, ktorý jediný vám to môže dostatočne odmeniť.

Ďakujeme pánovi fotografovi Matejovi Holému za krásne zvečnenie tejto slávnosti. On je autorom týchto aj fotiek pod textom.

Výber fotografií cez objektív Mateja Holého si môžete pozrieť tu: FOTKY (klik)